Chleb bezglutenowy gryczano-ryżowy zbliżony jest w smaku do pełnoziarnistego z mąki mieszanej. Dodatek sezamu i pestek dyni podnosi jego walory smakowe do tego stopnia, że konsument nie zdaje sobie sprawy, że je pieczywo pozbawione glutenu.
Z uwagi na ogromne pokłady potrzebnego nam krzemu (a krzem zapobiega zmianom skórnym, poprawia stan kości, neutralizuje toksyny, osłabia bóle mięśni, kości i stawów, zapobiega zapaleniom okrężnicy, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych) testuję różne proporcje mąki gryczanej oraz innych rodzajów mąki bezglutenowej.
Dzisiaj proponuję chleb bezglutenowy gryczano-ryżowy z dodatkiem mąki kukurydzianej.
Jest on tak smaczny, że zanim zdążycie się obejrzeć już go nie będzie:) Tak właśnie stało się dzisiaj w mojej kuchni. Na stole leżały dwa bochenki do wyboru i wygrał bezglutenowy! Uważam to za wielkie zwycięstwo!
Tydzień wcześniej kupiłam bezglutenowy chleb i połowa z niego wylądowała w koszu na śmieci. Natomiast ten upieczony dzisiaj, zniknął w całości.
Chleb bezglutenowy gryczano-ryżowy jest nie tylko smaczny ale zapewni wam dobre samopoczucie i zdrowie.
Zwróćcie uwagę na dziury w chlebie. Pracował przez wiele godzin i jest doskonale wypieczony. Nie obawiajcie się dodatku małej ilości drożdży. Po 16 tu godzinach pracy nie są one już aktywne.
Przepis
Składniki na dużą foremkę:
- 300 g mąki gryczanej
- 300 g mąki ryżowej
- 150 g mąki kukurydzianej
- 1 łyżeczka babki płesznik
- 2 łyżeczki sezamu (plus jedna do posypania)
- 30 g pestek dyni
- 1 i 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki suszonych drożdży
- 870 ml zimnej wody
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki, oprócz wody, wsypać do miski i dokładnie wymieszać. Dodać wodę i ponownie wymieszać. Przykryć miskę lnianą ścierką i zostawić na stole do wyrośnięcia minimum 12 godzin (maximum 16).
Po tym czasie ciasto przełożyć do foremki- najlepiej glinianej z pokrywą- i pozostawić jeszcze do wyrośnięcia na 40 minut. Można posypać sezamem lub makiem. W tym czasie rozgrzać piekarnik do temp 250 stopni. Po 40 minutach włożyć formę z ciastem do piekarnika i piec 15 minut w temperaturze 250 stopni z termoobiegiem. Po 15 minutach zmniejszyć temp do 210 stopni i piec jeszcze przez 45 minut.
Po godzinie pieczenia chleb jest gotowy. Wyjąć go z pieca, otworzyć pokrywę i pozostawić do całkowitego przestygnięcia.Chleb smakuje genialnie. Polecam!
czy mąkę gryczaną można uzyskać mieląc kaszę?
OdpowiedzUsuńMożna zmielić kaszę gryczaną ale nieprażoną. A jeśli nie masz zamykanej, ceramicznej formy tylko np.blaszaną dużą keksówkę, to wystarczy piec w temperaturze 210 stopni przez godzinę.Życzę pysznego chlebka:)
OdpowiedzUsuńGdzie można dostać te wszystkie mąki i babkę płesznik?
OdpowiedzUsuńI co to jest babka płesznik?
Mąka gryczana, kukurydziana i ryżowa jest dostępna w każdym większym markecie, sklepach ze zdrową żywnością, w wielu spożywczakach i przez internet. Babka płesznik w sklepach ze zdrowa żywnością i przez internet.
OdpowiedzUsuńO nasionach płesznika można poczytać w necie. To małe nasionka, których działanie jest trochę podobne do lnu. Ja, niestety mam nietolerancję na siemię lniane, więc dodaję nasiona chia lub właśnie babkę płesznik. Jeśli jej nie masz a chcesz upiec chleb użyj nasion lnu w tej samej ilości. Chleb będzie cudnie pachnieć i smakować. Pozdrawiam serdecznie:)